Tarnów przeciwko aborcji

List otwarty ws. aborcji eugenicznej dokonywanej w Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie – kolejne przedsięwzięcie tarnowskiego oddziału stowarzyszenia KoLiber. Wszystkie akcje związane z tą inicjatywą noszą nazwę „Tarnów przeciwko aborcji”.

Od początku swojej działalności stowarzyszenie KoLiber stoi na straży ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Dlatego też w związku z pojawiającymi się coraz częściej w otoczeniu tarnowskiego KoLibra informacjami dot. sztucznego przerywania ciąży w jednym z tarnowskich szpitali postanowiliśmy zainterweniować. Przy okazji publikacji poniższego listu warto także dodać, że podczas ubiegłorocznego zbierania podpisów pod petycją związaną z nowelizacją ustawy o ochronie życia poczętego spośród 600 tysięcy podpisów zebranych na terenie całej Polski, aż 100 tys. zostało zebranych w samej diecezji tarnowskiej.

Poniżej przedstawiamy Państwu list otwarty w tej sprawie zaadresowany do dyrektora „Starego Szpitala” i Radnego Sejmiku Wojewódzkiego z Platformy Obywatelskiej – Marcina Kuty:

Panie Dyrektorze

Jak zapewne Pan wie każdy lekarz przed rozpoczęciem swej posługi składa tzw. Przysięgę Hipokratesa. W nawiązaniu do naszego poniższego apelu wstępem tego listu chcielibyśmy zacytować jej oryginalną wersję: „Nikomu, nawet na żądanie, nie podam śmiercionośnej trucizny, ani nikomu nie będę jej doradzał, podobnie też nie dam nigdy niewieście środka na poronienie. W czystości i niewinności zachowam życie swoje i sztukę swoją.”

Od początku bieżącego roku dochodzą do nas głosy, że na oddziale ginekologiczno-położniczym w placówce zarządzanej przez Pana stosuje się praktyki niespotykane do tej pory w naszym mieście. Otóż, z nieoficjalnych źródeł, tzn. od pracowników szpitala, którzy chcą pozostać anonimowi dowiedzieliśmy się, że w tzw. „Starym Szpitalu” od stycznia 2012 roku dokonywana jest aborcja eugeniczna, tzn. zabijanie nienarodzonych dzieci u których zachodzi prawdopodobieństwo występowania choroby lub poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Co ciekawe z informacji, które można wyczytać na oficjalnej stronie internetowej Szpitala im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie wynika, że na oddziale ginekologiczno-położniczym wśród usług świadczonych przez szpital nie ma zapisu o dokonywaniu aborcji przez lekarzy.

Ponadto pikanterii do tej sytuacji dodaje fakt, że „Stary Szpital” nosi imię ojca śp. prof. Andrzeja Szczeklika – wybitnego polskiego lekarza i docenionego w całym świecie naukowca, a zarazem stanowczego i zdecydowanego przeciwnika sztucznego przerywania ciąży.

Zadziwiającym jest, że ośrodek, który powinien być ostoją i miejscem, które wyciąga pomocną dłoń do chorych, bezbronnych i poszkodowanych przez los istot, wykonuje w ich kierunku gest odwrotny od oczekiwanego i doprowadza do sytuacji, w której chory staje się ofiarą osób teoretycznie stojących na straży jego zdrowia.

W związku z zaistniałą sytuacją zwracamy się do Pana o jak najszybsze skontrolowanie wyżej wymienionej sytuacji oraz apelujemy o zapewnienie niedopuszczenia do podobnych zdarzeń w Szpitalu im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie. Liczymy również na Pańską odpowiedź w tej sprawie.

 Piotr Gładysz

Prezes tarnowskiego oddziału Stowarzyszenia KoLiber

Stworzyliśmy także tzw. Komitet Poparcia inicjatywy „Tarnów przeciwko aborcji” w skład którego wchodzą:

  • Edward Czesak – poseł na Sejm RP, szef Prawa i Sprawiedliwości w regionie tarnowskim i były przewodniczący Rady Miejskiej w Brzesku
  • prof. Włodzimierz Bernacki – poseł na Sejm RP i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Michał Wojtkiewicz – poseł na Sejm RP i były burmistrz Tuchowa
  • Jan Ziobro – poseł na Sejm RP